קמפוס  2014 - בגליל המערבי
67 חברות וחברים בעמותת מודיעין עשר בילו סוף שבוע אינטנסיבי בגליל המערבי. שני נושאים ליוו אותנו – מלחמת העצמאות שהיא הנושא השנתי של פעילות העמותה והעיר עכו בדגש על התקופה התורכית ונסיונות נפוליאון לכבוש אותה.
בשני אוטובוסים התחלנו את סיורנו בבסיס. הגדנע בג'וערה, הוא בסיס האימונים המרכזי של ארגון ההגנה ממנו יצאו לא מעט מפקדים בכירים במלחמת העצמאות ואחריה. ביקרנו במוזיאון ההגנה ובהדרכתו המצויינת של יואב רגב למדנו על קרבות משמר העמק ורמת יוחנן נגד צבא ההצלה בפיקודו של קאוקג'י תוך שאנו מסיירים ומתצפתים על אזורי הקרבות.
הערב הוקדש להרצאה מרתקת של ד"ר מצטפא עבאסי שמרצה במכללת העמק והיה ילד בצפת בעת שנכבשה ע"י הפלמ"ח. המחקר שביצע ד"ר עבאסי היה תמונת ראי  להרצאה ששמענו מד"ר (אלוף) אלעד פלד, כמה שבועות קודם לכן, הרבה פנים להסטוריה...
היום השני הוקדש לשני קרבות שנערכו בגליל המערבי. הראשון נסיון הפיצוץ של גשר הרכבת וגשר הכביש באכזיב בליל הגשרים שהסתיים במותם הטרגי של 14 לוחמים מפיצוץ חומרי הנפץ שנשאו על גבם. והשני סיפורה הקשה של שיירת יחיעם שבה נפלו 46 לוחמים (כולל לוחמת אחת) ממארב של כוחות ערביים.
בהמשך סיירנו בעיר עכו בהדרכתו יוצאת הדופן של חברנו ארז לבנון שלדבריו חלה לפני שנים "במחלת נפוליאון" והוא מהמומחים הידועים בארץ על האיש בכלל ומלחמתו בארץ ישראל בפרט. עד שלא שמענו אותו, בארבע שפות (עברית, ערבית, אנגלית וצרפתית), לא הבנו איזה אוצר נחבא בתוכנו...למדנו על נסיונות נפוליאון לכבוש את עכו ובמקביל את סיפורו המופלא של  חיים פרחי   שר האוצר של שליטי עכו שסיים את חייו באופן טרגי בשנת  1819.
הערב הוקדש לסיפור מורשת של מרחב צפון שהוגש בצורה מרתקת ע"י מיקי מהעמותה ואבי משובל. היתה זו פרשיה משנות השבעים מהימים הראשונים של הפח"ע בלבנון שמוכיחה שוב ששיתוף פעולה בין ארגוני המודיעין יכול להשביח את התוצאה...
ביום השלישי והאחרון ביקרנו בגן התעשיה בתפן ובמוזיאונים המעניינים שבו - מהמוזיאון לתולדות "היקים" ועד תערוכת המכוניות של איתן ורטהימר.  מופת ליוזמה ועשיה של המשפחה שתרמה רבות לתעשיה ולחינוך בישראל.
התארחנו בקמפוס באחוזת אסיינדה במעלות. מומלץ!