אירוע מורשת - "ממודיעין 10 ליחידה 154"

ב 26 דצמבר 2017 ציינה עמותת מודיעין 10 (בוגרי יחידה 504) עשרים שנה להקמתה  ותחילת אירועי השבעים להקמת היחידה.
האירוע עמד בסימן העשור הראשון של היחידה – 1948 -  1958. היחידה נבנתה על בסיס קציני המודיעין המרחבי של שירות הידיעות של ההגנה והמחלקה הערבית של הפלמ"ח, נפרסה ברחבי הארץ ובתחילת שנות החמישים גם במדינות שונות במזרח התיכון (טרום התפרסות המוסד במדינות אלה).
בתחילת הערב היה מפגש חברים מרגש בין דורות של קת"מים מימי הקמת היחידה במלחמת העצמאות ולאחריה ואורך כל שנות המדינה – חלק שהיה מרגש מאוד בפני עצמו.
במהלך הערב הוקרנו  סיפורי מפקדים וקצינים ששירתו ביחידה באותן השנים אודות תהליכי גיוס המפעילים, תהליכי גיוס הסוכנים, דרכי הפעלתם, דרכי התקשורת עם הסוכנים (יוני דואר) , מבצעים שונים שהיחידה בצעה כגון החיסולים הממוקדים הראשונים (קציני המודיעין המצריים בעזה ובירדן ביולי 1956), שילוב הדרוזים בפעילות היחידה, סיפורה של פלוגה ה' בפיקודו של אברהם ארנן שהפכה בהמשך להיות סיירת מטכ"ל, החקש"ב שצנח במיתלה במבצע קדש יחד עם חטיבת הצנחנים ועוד.
אחד הרגעים המרגשים במהלך הערב היה בעת שגליל אלישיב, מפקד בסיס דרום באמצע שנות החמישים הציג את החצי השני של חצי הלירה המצרית שנמסרה לסוכן שיצא עם ספר הנפץ למוצטפא חאפז קצין המודיעין המצרי בעזה.
במהלך הערב, בין הסרטים, העלו וותיקי היחידה וילדיהם של הוותיקים חוויות אישיות משירותם או מבית אבא.
במהלך הערב העניק מפקד היחידה הסדירה את אות הקת"מ לוותיקי היחידה שנכחו באירוע.
בערב זכרנו את חמישה החללים שנפלו בשנים הראשונות, מהם שנים שנרצחו ע"י סוכנים בוגדים. החמישה הם: כאיד נימר חסון, יעקב אלישע, חבקוק כהן, מחמד סייד אחמד ויצחק אטינגר.
הכנת הערב ארכה כשתשעה חודשים במהלכן שקדו צוותים של העמותה על איסוף  סרטים בהם הוקלטו וותיקי היחידה, מחקרים שונים, זיכרונות שכתבו וותיקי היחידה וראיונות שקויימו עם הוותיקים. כמו כן אותרו כשישים קצינים ששירתו ביחידה ונוצר קשר עם מרבית משפחותיהם.
בערב האירוע נכחו כארבע מאות משתתפים - וותיקי היחידה ובנות זוגם, משפחות וותיקי היחידה שאינם איתנו, חברות וחברי עמותת מודיעין 10 וכל סגל היחידה הסדירה.
את הערב הנחה חבר העמותה אהרון ברנע ובסיומו הדגיש מפקד היחידה את החשיבות הרבה שהוא מיחס לקשר עם העמותה ותרומתה לשימור מורשת היחידה. ראש העמותה גדי זהר הודה לצוותים שהפיקו את האירוע ובמיוחד לרוח החיה שלו, חבר העמותה דני מרום.

 

אירוע מורשת - "ממודיעין 10 ליחידה 154"

החצי השני של חצי הלירה המצרית שנמסרה לסוכן שיצא עם ספר הנפץ למוצטפא חאפז