משחקי ריגול

משחקי ריגול / יוסי יהושע וראובן וייס,
ידיעות אחרונות, 12 אוקטובר 2012

אודות יחידה 504

יעדי  ש.מ. 10 - מפקודת ההקמה של היחידה - יוני 1948
  • טיפוח מקורות ידיעה אופרטיביים טקטיים על-ידי מגע עם סוכנים ושליחים זרים;
  • ​ארגון פעולת המודיעין בתוך שטחי אוכלוסייה אויבת נכבשת ובת חסות;
  • שיתוף-פעולה עם מטה המודיעין החטיבתי בכל הנוגע לחקירת שבויי מלחמה ואזרחים;
"יחידה 504" היא גוף מודיעיני ייחודי באגף המודיעין של צה"ל, הנושאת בחלק משמעותי ובלתי נפרד ממאמץ הביטחון של מדינת ישראל, בהיותו מרכיב חיוני במערך המודיעין של צה"ל.
 
שורשיה של "יחידה 504" בשירות הידיעות (ש"י) של הפלמ"ח. היחידה הוקמה ביוני 1948 ונקראה "מודיעין 10" (ש.מ. 10). מפקדה הראשון היה דוד קרון ז"ל. בתקופת מבצע קדש שונה שמה ל"יחידה 154". בעקבות איחודה עם יחידה 560, שעסקה בחקירת שבויים, היא נקראת "יחידה 504".

קציני היחידה, המכונים קת"מים (קצינים לתפקידים מיוחדים), מפעילים סוכנים בארצות ערב השכנות לישראל, בשטחי הרשות הפלשתינית וברצועת עזה. היחידה אחראית גם לחקירת שבויים על ידי מערך חוקרי שבויים (חקש"בים) מקצועיים המפיקים מידע מודיעיני מחקירת שבויי מלחמה, מחבלים, חברי ארגוני טרור, מסתננים ועוד.

ואף על פי שמדובר ביחידת מודיעין קלאסית שתפקידה להפיק מודיעין באמצעות בני אדם ("יומינט"), היחידה נותנת מענה ראוי לאתגרים המודיעיניים ומגוון המשימות המוטלות עליה על ידי אמ"ן וצה"ל, תוך שמירה על יכולותיה המיוחדות שפותחו בשנות קיומה והמסורת המפוארת שלה.
"יחידה 504" הייתה מעורבת במשך השנים בפעילויות רבות, כגון:
  • החיסול הממוקד הראשון - יולי 1956.
  • העלאת יהודי סוריה במסגרת "מבצע להבה" בשנים 1959–1961.
  • איתור מגילת המקדש בשנת 1967.
  • "סיירת מטכ"ל" (יחידה 269) התחילה את דרכה בשנת 1957 במסגרת "יחידה 154" כיחידת "מסתערבים". אברהם ארנן, מייסדה המיתולוגי של הסיירת, שהיה מפקד בסיס ביחידה, גיבש את הצוות הראשון במסגרת היחידה. לימים הופרדה  מן היחידה והפכה ליחידה עצמאית.
  • הרעיון להשתמש בטיסנים, לימים מל"טים (מטוסים ללא טייס), נהגה לראשונה בשנת 1968 על ידי רס"ן שבתאי בריל, רמ"ד הפעלה ביחידה באותם ימים, כשקיבל תמונות של גשרים במצרים מסוכן של היחידה.
בעשור האחרון קיבלה היחידה מספר ציונים לשבח על פעולות יוצאות דופן אשר מבטאות יצירתיות, נועזות וחציית גבולות הדמיון.
שישה מקציני היחידה קיבלו תעודת ציון לשבח אודות פעילותם בזמן לחימה.