יזכור

אנדרטה לזכר חללי היחידה הוקמה במצפור דוד קרון מייסדה של יחידה "מודיעין 10".

ליד כפר מנחם הוקם מצפור המנציח את סא"ל דוד קרון, איש קיבוץ כפר מנחם ומייסדה של יחידת "מודיעין 10". האתר משמש  אתר הנצחה לחללי יחידה 504.

מרפסת התצפית משקיפה על קיבוץ כפר מנחם ועל מרחבי מישור החוף מאשקלון ועד ראשון לציון. במזרח נראים יישובי עמק האלה, פארק בריטניה, גוש עציון ורכס הרי חברון.

בדרום יער חרובית - מול חניון אבירם ברכה, יוצאת מערבה דרך סלולה לעבר תחנת הכוח צפית. אחרי כ-900 מטר פונים צפונה (ימינה) בדרך עפר כבושה עוד כ-900 מטר, עד למצפור. המצפור נמצא בצד חלקת היער שממערב לגוש העיקרי של יער חרובית.
 
מדי שנה מקיימת עמותת "מודיעין 10" צעדה בהשתתפות חברי העמותה ובני משפחותיהם קציני וחיילי היחידה - הצעדה יוצאת מיער חרובית ומסתיימת במצפור.

אבן ארי אייל, רב סרן
נפל ביום ט באב תשס"ט
30.7.2009

מאגד יום הזיכרון- בלחיצה על הכיתוב או התמונה יתקבל מידע נוסף
לזכרם

נזכור את אנשי יחידה 504 אשר נפלו בעת שירותם.

 
 דברים שאמר אסף מנדלסון, בנו של ישראל ז"ל בטקס יום הזיכרון ביחידה 2021
 

מפקד היחידה, פורום מפקדים, קצינים, חיילים ומשפחות יקרות שלום לכולם.
שמי אסף מנדלסון ויש לי אבא צעיר, רק בן 25 ,חק"ש ביחידה, יוצא גדוד 50 בנח"ל.
כבר 47 שנים הוא ככה. צעיר כזה, חייכן, ואילו אני, אני כבר עברתי 50 ......
הסיפור שלי עם היחידה החל בגיל ממש צעיר. קצת מוקדם מהרגיל.
עוד לפני מלחמת יוה"כ, כשהייתי בן 3 ,ומרחב ארצי שכן ליד גדרה, ביקרתי שם.
קראתי לו ה "צבא של הזחל"מים" . כי תכלס – זה הדבר היחיד המעניין ילד בן 3 בבסיס צבאי - לטפס על זחל"מ. זה והכלבים ששמרו מסביב.
קצת לאחר מכן פרצה המלחמה, ואבא שלי, שכבר יצא מהיחידה והיה בדרכו ללימודים, החליט לחזור ולהצטרף למאמץ המלחמתי.
הוא נפרד ממני ליד הג'יפ, על דרך שרק סללו לידינו בחיפה ונסע דרומה. "אני הולך למלחמה וחוזר עוד מעט, לא לדאוג" לא חזר. והמתנו די הרבה זמן.
הוא ירד דרומה, מצא עצמו מסופח כחק"ש לחטיבת שריון 500 ואיתה לחם בסיני ומצרים.
שלח כמה גלויות עם תמונות של טנקים, תיחקר חיילים מצרים שנתפסו, וגם איזה טייס בכיר בג'בל ג'ניפה, והגיע ממש לסוף המלחמה.
ואז בין הפסקת האש הראשונה לשנייה, ב-10/24 ,החל הקרב על סואץ. עליו אמר משה דיין – "לכבוש אם זה לא סטלינגרד...." שם, חטיבה 500 ו זחל"מ המודיעין שלה ישבו בפאתי העיר בתצפית , כמעט כל מי שבזחל"מ עם רקע קרבי. יושבים, צופים ומאזינים איך הכוחות בעיר מסתבכים. בהחלטה של רגע, נמאס להם לשבת והם נכנסו לסייע לחלץ פצועים מהעיר.
נכנסו ולא יצאו. היו נעדרים מספר חודשים , עד החזרת הגופות .
במשך השנים קראתי הרבה, למדתי וחקרתי וניסיתי להבין מה קרה שם בעיר.
לצערי הרבה לא יודעים. אבל תמיד הייתה גאווה שהם עשו מעבר למה שהיו צריכים, שניסו לעזור גם כשזה לא היה בדיוק תפקידם.
גם בגיל 5.3 זה לא היה כ"כ פשוט, אבל תכלס רק היום , עם ילדים גדולים משלי, אני באמת מבין כמה קשה זה היה לאמי , לסבי, ל סבתי ולדודה שלי.
נזכור ביום הזיכרון הזה ובכל רגע שהקושי הזה מלווה את כל אחת מהמשפחות שיושבות כאן היום, ו גם את אלו שלא יכלו להגיע.
לכל אחת יש סיפור אישי ומרגש, וחייל או חיילת שנשארו צעירים לתמיד.
הרבה שנים הסיפור הזה, המלחמה ההיא, והיחידה, מלווים וילוו אותי.
47 שנים שהחברים מאז והמפקדים של היום באים לאזכרות, לבקר, ולתמוך. ועל זה משפחתי ואני מודים. זה לא מובן מאליו.
בצבא שוב נפגשתי עם היחידה – הפעם כקצין מודיעין במסגרת תפקידיי ובמסגרת תחקורים שונים. למדתי יותר מקרוב מה באמת עושים החק"שים, איך חוקרים וכמה זה מעניין ומתוחכם. ועכשיו אני מתחיל לסגור מעגל.
הבן שלי, שלא יכול היה להגיע היום, משרת גם הוא בגדוד 50 של הנח"ל כלוחם, וכמו סבא שלו, ככה"נ יצא לקורס קצינים. אחריו שתי הבנות שלי, שיושבות כאן איתנו, יתגייסו כל אחת בתורה. לצערנו עדיין, גם אחרי 47 שנים, זה מסלול ההכרחי במדינתנו, ולא נראה שצפוי שינוי מהותי באופק .
עם זאת, ו עם כל ה"בעיות" שקיימות במדינה שלנו , יש לנו במה להתגאות – אין עוד מדינה בעולם שבנסיבות כאלו קשות הגיע לכל כך הרבה הישגים בזמן כל כך קצר.
הרבה בזכותם של אלו שנתנו קצת יותר ממה שהיו צריכים. ולכל לובשי המדים שכאן, חשוב שכולכם, כל אחד במקומו, יעשה את תפקידו בצ ורה הטובה ביותר, לא יחפש כל הזמן קיצורי דרך, ואם הוא " יצא פרייר" , אלה יחפש היכן הוא משפר, תורם, ועושה יותר טוב. ותמיד, תמיד נזכור שכולם בני אדם – אתם, חבריכם, אנשים מכל קצוות המדינה, וגם הצד השני שנלחם מולנו.
לא סתם אתם שייכים ליחידת יומינט...intelligence Human תודה לכולכם.


 
                                                      לזכרו של בועז רביד


 

 ​מבצע חוק וסדר ב 4–2-במאי 1988 נערך באזור מיידון "לבנון מבצע "חוק וסדר".
במבצע זה השתתפו מספר קצינים מטעם היחידה. סרן )רס"ן לאחר מותו( בועז רביד רס"ן דורון זהבי, חבר לגדוד 202 כחוקר שטח .
בועז נולד ב י"ט סיון תשכ"א 61.6.3 במושב בית עובד. למד בבית ספר תיכון ם מהיחידה "ברנר" במגמות פיזיקה ומזרחנות. התגייס לצ.ה.ל. ביולי 79 לחיל המודיעין, והגיע ליחידה כמש"ק. עבר מסלול הכשרה מלא כולל קורס קציניים וקורס קת"מ השתתף כקת"מ וחוקר שטח במלחמת שלום הגליל ב 1982 .
השתחרר ביולי 1984 ולמד פסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב. נהרג במבצע "חוק וסדר" ב"מידון" שבלבנון בי"ז אייר תשמ"ח 88/05/04 .
להלן דברים שכתב סא"ל מיל' הראל קצין שהיה בעת המבצע לוחם בגדוד 202 :
הימים ימי אביב 1988 מתיחות רבה בגבול הצפון, צה"ל עדיין יושב ברצועת הבטחון, ואירועי פח"ע לאורך הגדר מתרחשים חדשות לבקרים. באחת מההתקלויות נהרג מג"ד "בחטיבת גבעתי" שולאל אדיב הי"ד. כעבור כיממה נכנסה חטיבת הצנחנים לנוהל קרב לקראת ביצוע פשיטה על יעד חזבאללה בכפר "מיידון" מבצע "חוק וסדר" )המבצע המשמעותי הגדול ביותר של צה"ל ברצועת הביטחון באותה תקופה(. בועז רביד צוות לפלוגה שבה שירתתי בעת התרגולים המכינים למבצע במתקן הלוחמה בשטח בנוי ברמת הג ולן )לשבי"ת זעורה(. בועז השתתף עמנו בכל נוהל הקרב. אני  זוכר את השיחות שלנו החיילים אודות היכולות שהוא נושא עמו, ואת השאלות שהקפנו אותו מכל כיוון )גם הצטלמנו אתו(. החטיבה נכנסה לעומק רצועת הביטחון, ועם שחר החל הקרב על הכפר מידון. הפשיטה החלה בהכנה ארטילית כבדה, ירי מטוסים ומסוקים. מחבלי חזבאללה גילו התנגדות עיקשת, ואף יכולת טיווח משמעותית, כאשר לכל אורך המבצע נחתו עלינו פגזי מרגמה כמו גם ירי של תותחי D 30 של הצבא הסורי.
במהלך הלחימה ספג הגדוד שלשה הרוגים ו -12 פצועים. באחד הבתים תפסנו מחבל חזבאללה שהיה פצוע ברגלו, ומיד ברשת הקשר הוזעק בועז, עם קבלת הידיעה הוא החל להתקרב לבית ואז נחת פגז מרגמה פגע בו, והוא נהרג במקום. המחיר ששלם חזבאללה היה משמעותי, עשרות מחבלים הרוגים, תשתיות שנפגעו וכו' .
בועז הי"ד שילם מחיר כבד במסגרת הלחימה הלא נגמרת על השקט בצפון, שקט שטרם הושג לחלוטין עד ימינו אנו. יהי זכרו ברוך